Yükleniyor..

iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Bu yıl, orijinal iPhone’un 10’uncu yıl dönümü. Steve Jobs’un sahneye çıkıp aklımızdaki akıllı telefon profilini tamamen değiştirmesinin üzerinden tam 10 yıl geçti, bu yüzden Apple’ın 10. yıl dönümünü iPhone 8 ve iPhone 8 Plus üzerinde yapacağı büyük değişiklikler ile kutlayacağını bekleyebiliriz. Bu beklentilerin de kulağımıza gelen söylentilerle birlikte güç kazandığını söyleyebiliriz.

iPhone 7 Plus, iPhone 7’den çok daha iyi bir cihaz olduğu için, iPhone 8 Plus için de yüksek beklentiler mevcut. Ancak yeni çıkacak olan cihaza iPhone 8 Plus mı yoksa iPhone 7S Plus mı deneceği ayrı bir tartışma konusu.

Apple’ın geçmişte yaptığı isimlendirmeleri göz önüne alırsak cihazın iPhone 7S Plus olarak çıkacağını bekleyebiliriz, ancak iPhone’un 10. Yılına özel olarak büyük yenilikler ile birlikte gelecek olan cihaz yeni nesilin ismini de taşıyabilir.

 

iPhone 8 Plus - Çıkış Tarihi

Birkaç yıldır Apple yeni iPhone’ları Eylül ayının başında duyurdu ve telefonlar yaklaşık bir ay sonra satışa sunuldu.

2017’de gerçekleşecek olan iPhone 8 Plus tanıtımından da tam olarak beklentimiz bu yönde. Eylül ayında tanıtılmayan tek iPhone modeli iPhone SE idi, bu yüzden 2016’da gerçekleşen iPhone 7 Plus tanıtımından bir yıl sonra bu yıl Eylül ayında cihazın tanıtılmasını bekliyoruz.

Cihazın iPhone 7S Plus olarak duyurulması ihtimalinde ise, iPhone 8 Plus cihazını 2018’e kadar göremeyebiliriz.

Apple genellikle yeni jenerasyonu duyurduktan sonra S modellerini bir sonraki sene duyurdu, bu yıl iPhone 8 Plus isminin sıkça telaffuz edilmesi ise yukarıda da bahsedildiği gibi iPhone’un 10. Yıl dönümü.

Ancak tüm bunlar göz önüne alındığında dahi iPhone 8 Plus’ın Eylül ayında çıkmama ihtimali de mevcut. Bazı söylentilere göre Apple yeni telefonun ekran laminasyon işleminde bir sıkıntı yaşıyor, bu sebeple tanıtım tarihi de Ekim veya Kasım aylarına da sarkabilir.

Ayrıca alınan son haberlere göre Apple’ın parmakizi tarayıcısını cihaza nasıl entegre edeceği konusunda da kararı belli değil, bu da cihazın geç çıkmasına sebep olabilir.

Sitemizin Yorumu: Eylül 2017 oldukça muhtemel görünüyor, ancak cihaz iPhone 8 Plus yerine iPhone 7S Plus adıyla karşımıza çıkabilir. Bununla birlikte olası bir gecikme de gerçekleşebilir.

 

iPhone 8 Plus - Ekran

En yeni söylentiler:

 • İki farklı versiyon mevcut olacak: biri OLED biri LCD olmak üzere iki versiyon.
 • Bazı söylentilere göre ekran boyutu artırılacak.
 • True Tone ekran kullanılabilir.

Apple’ın 2017’de duyurması beklenen iPhone 8 Plus’ın iki versiyonu olabilir, bu iki versiyonun en büyük farkı kullandıkları ekran teknolojileri.

Bir KGI Securities analisti, iPhone 8 Plus’ın bir versiyonunun LCD ekran(şu anda iPhone’larda mevcut olan ekran), diğer versiyonunun ise OLED ekran ile birlikte geleceğini söylüyor.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Söylentilere göre Apple ekran teknolojisini tüm iPhone cihazlarında OLED’e yükseltmek istiyor, ancak şu an Apple cihazları için çok fazla talep olduğundan yalnızca yeni çıkacak olan modelde OLED ekran kullanılabilir.

The Investor tarafından ortaya atılan son söylentiye göre ise Apple 160 milyon OLED ekran paneli sağlayabilir, bu sayı birçok modelde kullanmak için yeterli.

OLED ekranlı bir iPhone 8 Plus modeli olması durumunda LCD kullanılan modelden biraz daha yüksek fiyatlı olması bekleniyor. Kısıtlı OLED ekran stoğu da ayrıca bu versiyona daha yüksek talep olacağı anlamına geliyor.

Diğer bir kaynağa göre OLED ekran, üzerinde parmak izi tarayıcısı olan edge-to-edge özelliğinde bir donanım olacak, bu modelin de “Ferrari” kod adına sahip olduğu söyleniyor. 

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Bu olasılık Apple’ın almış olduğu patent ile birlikte güçleniyor, cihazda gömülü bileşenleri olan çerçevesiz ekran kullanılabilir. Bu olasılığı güçlendiren diğer bir kanıt ise iPhone 8’in ön kısmının tamamen ekran olarak gösterildiği sızdırılan tasarım şemaları.

Sızdırılan bilgilere göre ön kısmı tamamen ekran olan iPhone 8 aşağıdaki gibi karşımıza çıkabilir.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Eğer Apple tarayıcıyı ekran üzerine yerleştirirse, alt kısma da MacBook Pro’da kullanılan Touch Bar’a benzeyen bir “işlev alanı” ekleyebilir. Bu alan mevcut modellerde home butonunun olduğu yere yerleştirilebilir.

Apple ayrıca iPhone 8 Plus’ın ekranını da büyütme yoluna gidebilir.

iPhone Plus ekran boyutu her zaman 5.5inç aralığındaydı, ancak bir analiste göre büyük ekranlı cihazlara olan talep arttığı için Apple iPhone 8 Plus’ın ekranını 5.8inç’e yükseltebilir. Bu olasılık sıkça dile getirildiği için gerçekleşme ihtimali de oldukça yüksek diyebiliriz.

Apple’ın ekran büyütme kararını sadece OLED ekran kullanılacak cihazlarda uygulaması da diğer bir ihtimal.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

iPhone 8 Plus’un kavisli bir yapıya sahip olması ihtimali de mevcut, bir söylentiye göre Apple bu cihazda kavisli OLED ekran kullanabilir. Böylece QHD çözünürlükten daha kaliteli bir ekran kullanıcılara sunulabilir.

Apple’ın Samsung’dan 70 milyon kavisli OLED paneli sipariş ettiği söylentisine rağmen, tasarım şablonu sızdırılan iPhone 8 Plus’ta kavisli bir ekran görülmüyor, bu sebeple kavisli ekran özelliğinin bir sene daha karşımıza çıkmaması ihtimaller dahilinde.

iPhone’un kavisli bir ekrana geçiş yapması durumunda dahi, cihazın Samsung Galaxy S8 ekranı kadar belirgin bir şekilde kavisli olmayacağı ve ayrıca cihaza ekstra bir özellik getirmeyeceği söyleniyor.

iPhone 8 Plus için çok çok küçük olsa da esneyebilen ekran ihtimali mevcut. Apple bu teknolojiyi iPhone cihazları için birkaç sene önce aldı, bu özellik sayesinde ekran bir kitap gibi ikiye katlanabiliyor. Ancak bu özellikten iPhone 8 Plus cihazı için hiçbir zaman bahsedilmedi.

iPhone 8 Plus cihazının iPad Pro 9.7’de kullanılan True Tone ekrana sahip olması bekleniyor. Bu ekran sayesinde ekran renkleri ortam ışığına göre otomatik olarak değişebiliyor. Bu özellik Apple’ın diğer bir ürününde halihazırda yer aldığı için iPhone’a da eklenmesi uzak bir ihtimal değil.

Sitemizin Yorumu: iPhone 8 Plus iki model olarak gelecek gibi görünüyor: Biri OLED ekran, diğeri ise LCD ekran kullanan (bu model iPhone 7S Plus olarak da adlandırılabilir) iki farklı model. Ekran boyutunun artırılması ihtimali de yüksek, ancak herhangi bir kavis beklemiyoruz.

 

iPhone 8 Plus - Tasarım

En yeni söylentiler:

 • Önceki modellere kıyasla büyük değişiklik
 • Yeni büyük bir telefon, ancak bir model metal yerine cam yapıya sahip olabilir.
 • Touch ID parmak izi okuyucu ekrana entegre edilebilir.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a yapılan en büyük eleştiri iki cihazın da aynı tasarıma sahip olmasıydı.

Aslında, Apple cihazlarının tasarımları iPhone 6’dan beri büyük ölçüde aynı, bu yüzden iPhone 8 Plus ile birlikte büyük tasarım yenilikleri gelebilir.

Çin kaynaklı bir söylentiye göre, cihaz tasarımındaki en büyük değişiklik kavisli yapıdaki cam arka kısım olabilir. iPhone’un diğer modellerinde bu kısım metal olarak tasarlanmıştı.

iPhone’u metal gövdeli olarak tasarlayan şirketin CEO’su 2016 yılında iPhone 8’in cam kasaya sahip olacağını belirtmişti. Bunun yanında da tasarım hakkında cam ile birlikte çelik çerçeve kullanılacağı söylentisi mevcut. Eğer böyle bir tasarım kullanılırsa cihazın nasıl görüneceğine aşağıdaki resimlerden bakabilirsiniz.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Analist Ming-Chi Kuo, en yüksek kaliteli ve en pahalı iPhone modelinin tasarımında yeni materyal kullanılmasının oldukça mantıklı olacağını belirtiyor.

Diğer bir kaynak cihazın “cam sandviç tasarımında” olabileceğini söylüyor. Eğer cihaz bu tasarıma sahip olursa iPhone 8 Plus’ın Samsung Galaxy S7 Edge’e oldukça benzeyeceğini söyleyebiliriz. Altta cihazın nasıl görünebileceğine dair daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz.

Diğer bir büyük tasarım değişikliği söylentisi ise Touch ID tarayıcısının iPhone 8 Plus’tan kaldırılacağı. Çoğu kaynağa göre parmak izi tarayıcısının ekrana dahil edilebileceği söylenirken, bazı kaynaklar ise tarayıcının cihazın arka kısmına taşınabileceğini belirtiyor.

Ancak çok fazla tasarım değişikliği göremeyeceğimiz ihtimali de söylentiler arasında mevcut. Diğer bir kaynağa göre iPhone 7S Plus (iPhone 8 Plus) iPhone 7 Plus’a büyük ölçüde benzeyecek.

Büyük tasarım değişiklikleri olsun veya olmasın, iPhone 8 Plus’ın su geçirmez yapısını koruyacağı hatta bu özelliğin IP68’e geçiş ile birlikte daha da geliştirilebileceği söyleniyor. Aynı şekilde 3.5mm kulaklık girişi de cihazda yer almayacak.

Sitemizin Yorumu: Apple’ın tasarım değişikliğine gitmesinin vakti geldi, iPhone’un 10. Yıl dönümü de bu değişiklik için mükemmel bir zaman.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

iPhone 8 Plus - Kamera ve Batarya

En yeni söylentiler:

 • Olması kesin gözüyle bakılan optik imaj sabitleyicisi.
 • 7MP selfie kamerası.
 • Kablosuz şarj özelliği iPhone’a nihayet gelebilir.

Kameraya getirilen yenilikler, iPhone 7 Plus için kuşkusuz en büyük yeniliklerdi. Bu yüzden iPhone 8 Plus’ta da benzer bir senaryo bekleniyor.

Güvenilir analist Ming-Chi Kuo’ya göre, dual lens kamera yine Plus modeli ile kısıtlı kalacak ve iki lens de optik imaj sabitleyicisinden faydalanabilecek. Bu özellik iPhone 7 Plus’ta geniş açılı lenste halihazırda mevcut.

iPhone 8 Plus ek olarak artırılmış gerçeklik özelliğine sahip olabilir, bu özellik objelerin ve insanların daha kolay tanınmasına olanak tanıyor ve ayrıca 3D efektleri de destekleyebiliyor.

iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler
Bir fabrika işçisi tarafından çizilen ve sızdırılan görseller sayesinde bu özellik hakkında daha fazla kanıt elde edildi. Görselde yer alan açıklamalar İngilizce dilinde değil, ancak hem ön hem de arka kısımda yer alan 3D özellikli kameradan söz ediliyor. Kameraların ayrıca yatay hizadan dikey hizaya geçiş yaptığı da aşağıdaki görselde görülüyor.

iPhone 8 Plus’ın ön kamerasının 7MP olarak kalması bekleniyor. Kamera son telefon ile birlikte geliştirilmişti ancak selfie kamerası için herhangi bir yeni söylenti mevcut değil.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Batarya kapasitesi hakkında da iPhone 8 Plus için ortalıkta dolaşan bir söylenti mevcut değil.

Telefonda gerçekleşme ihtimali olan en büyük geliştirme ise kablosuz şarj teknolojisinin kullanılması. Apple’ın tedarikçilerinden birinin CEO’sunun söylediğine göre bu özellik yeni telefon ile birlikte tanıtılacak.

Apple’ın telefona uzaklığı 18 feet’e (1 feet = 30.48cm) kadar çıkabilen kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalıştığı söylentileri var. Bu teknoloji üzerinde çalışan bir firma olan Energous’un “1. Sınıf” akıllı telefon üreticisi ile iş birliği yapacağı ve bu teknolojiyi artık hayata geçirecekleri söyleniyor.

Bu “1. Sınıf” akıllı telefon üreticisinin Apple olup olmadığı kesin değil, ancak bir diğer söylentiye göre Apple’ın tedarikçi firmalarından biri bu teknoloji üzerinde çalışan bir firmaya 10 milyon dolar yatırım yaptı. Yani bu akıllı telefon üreticisinin Apple olma ihtimali yüksek.

Energous tarafından işe alınan, Apple’ın eski bir çalışanına göre şirket iPhone 8’in tanıtımında bu teknolojiyi kullanmak istiyor.

Eğer Apple bu teknoloji üzerinde çalışırsa ve bu teknoloji iPhone 8 Plus için hazır olursa, bu teknolojiyi kullanan başka bir firma olmadığı için tam olarak oyun değiştirici bir yenilik olacağı kesin.

Başka bir söylentiye göre, uzun mesafeli kablosuz şarj özelliği olmasa bile, yeni çıkacak olan iPhone’un kablosuz şarj özelliğine sahip ilk cihaz olması bekleniyor. Bu söylentinin kaynağına göre tüm iPhone 8 modelleri bu özelliğe sahip olacak.

Kablosuz şarj özelliği olsun veya olmasın, mutlaka bazen telefonunuzu kablo ile şarja takmak isteyeceksiniz. Bu gibi durumlarda bir söylentiye göre telefon Lightning bağlantısından değil, USB Type-C ile şarj edilecek. Ancak bu söylentinin de gerçekleşmesi oldukça uzak ihtimal.

Sitemizin Yorumu: Benzer dual lens kameralar bekleniyor, ancak iki lens için de optik imaj sabitleyicisi olabilir. Batarya ömrü geliştirmesi muhtemel, ancak uzak mesafeli kablosuz şarj ve USB Type-C bağlantısı beklenmiyor.

 

iPhone 8 Plus - İşletim Sistemi ve Güç

En yeni söylentiler:

 • Artırılmış gerçeklik üzerine odaklanılacak.
 • Güçlü bir grafik çipi.

iPhone 8 Plus’ta iOS 11 sürümünün kullanılmasını bekliyoruz ve bu sürümün getirecekleri WWDC 2017’de duyurulduğu için geliştirmeler hakkında bir takım fikirlerimiz var.

AR geliştirmeleri, Apple Pay ve iMessages uygulamalarında geliştirmeler, App Store’un yepyeni görünümü ve diğer şeyler mevcut.

Hem iPhone 7 hem de iPhone 7 Plus geliştirilmiş A10 Fusion yonga setine sahip, bu yüzden iPhone 8 Plus’ta 4 çekirdekli bir çip bekliyoruz ve bu çip A11 Fusion veya yalnızca A11 olarak adlandırılabilir.

RAM açısından bakacak olursak, iPhone 8 Plus’ın 3 veya 4GB RAM özelliğine sahip olması bekleniyor.

iPhone 7 Plus 3GB, iPad Pro 12.9 ise 4GB RAM’e sahip. Bu sebeple iPhone 8 Plus’ta da Apple RAM’i 4GB’a yükseltebilir.

iPhone 8 Plus ayrıca oyunlar için özellikle artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe pozitif olarak etki edecek bir grafik çipi kullanabilir.

Sitemizin Yorumu: iPhone 8 Plus, A11 çip ve 3GB RAM’i ile şimdiye kadarki en hızlı Apple ürünü olacak.


iPhone 8 Plus - Diğer Özellikler

En yeni söylentiler:

 • Aksesuarlar için Smart Connector
 • İris tarayıcısı veya parmak izi hırsızlığının önüne geçen yeni teknoloji
 • Ekran harici dokunmayı algılayan sensörler
 • Yüz tanıma teknolojisi

Apple yeni iPhone 8 Plus’ta yeni bir teknoloji kullanarak cihazın her noktasını akıllı yapabilir. Bu teknoloji sayesinde sadece ekrana değil, cihazın yan kısımlarına da dokunarak bazı işlevler gerçekleştirilebilir. Bu özellik cihaza eklenirse, muhtemelen yan kısımda parmağınızı kaydırarak ses değişikliği yapabilir veya dokunarak fotoğraf yakalayabilirsiniz.

Apple, Touch ID sensörü üzerinden parmak izi hırsızlığını durdurmak için geliştirilen ayrıntılı bir sistemin patentine sahip - bu özellik de iPhone 8 Plus’ta kullanılabilir.

Ayrıca iPad Pro’da kullanılan Smart Connector’un iPhone 8 Plus’ta kullanılma ihtimali de mevcut.

 iPhone 8 Plus Çıkış Tarihi, Haberler ve Söylentiler

Diğer bir söylentiye göre iPhone 8 Plus’a bir iris tarayıcısı eklenebilir.

Bu teknolojiyi Samsung son ürününde kullandı(Galaxy Note 7), bu teknoloji sayesinde cihaz kilidini yalnızca bakarak açabiliyorsunuz. Samsung aynı teknolojiyi Galaxy S8 ve S8 Plus’ta da kullandı, bu yüzden bu serüvene Apple’ın da katılması bekleniyor.

Apple ayrıca cihazın güvenilirliğini artırmak için yüz tanıma teknolojisi kullanabilir. Bu özelliğin cihazda yer alma ihtimali de bir analistin araştırmasına göre yüksek.

Sitemizin Yorumu: iPhone 8 Plus’ın iris tarayıcısı ve dokunma hassasiyetine sahip kenarları olacağı konusunda kuşkularımız var, ancak geliştirilmiş bir parmak izi tarayıcısı cihazda yerini alabilir. Yüz tanıma özelliğinin cihazda yer alma olasılığı da göz ardı edilmemelidir.

 

iPhone 8 Plus - Fiyat

 

Bu fiyatlar yabancı kaynaklardan alınmıştır. Türkiye’de fiyatlar henüz belli olmadığı için bu fiyatlar Türkiye için geçerli değildir.

iPhone 8 Plus’ın fiyatının iPhone 7 Plus’ın fiyatına yakın olmasını bekliyoruz.

32GB’lık model $769 (£719, AU$1,229), 128GB’lık model ise $869 (£819, AU$1,419) tutarında. Eğer daha büyük kapasiteye sahip 256GB’lık versiyonu istiyorsanız $969 (£919, AU$1,569) tutarını gözden çıkarmalısınız.

Eğer iPhone 8 Plus OLED ekrana sahip olursa, daha pahalı bir cihaz beklentisine girilebilir. Bazı kaynaklara göre bu fiyat 1000$’ın üstüne çıkabilir. Bu yüzden ucuz bir ürün beklentisine girmeyin.

Sitemizin Yorumu: iPhone 8 Plus’ın fiyatı en az iPhone 7 Plus kadar olacaktır. Farklı versiyonları daha pahalı da olabilir.

Ek Resimler

Bu içerik 03.07.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2037 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler

Kullanma Klavuzu

Buff Filmin Uygulanması

BUFF Labs`Video

İletişim Bilgilerimiz